Zadovoljstvo i vrhunsko iskustvo klijenta u najboljem od Crne Gore kao misija

Foto: Montenegro concierge DMC

U vremenu kad Crna Gora sve više dolazi u fokus Evropske javnosti, kad se ubrzano otvara i postaje sve vidljivija destinacija u svim vidovima posjeta kako turističkih tako i poslovnih, od izuzetnog je značaja imati pouzdanog partnera koji će se pobrinuti da cijeli boravak učiniti izuzetnim iskustvom i podići ga na najviši nivo a sa druge strane gostima predstaviti ono najbolje od Crne Gore. Upravo tu nastupa Montenegro Concierge DMC – butik kompanija za destinacijski menadžment sa sjedištem u Tivtu. 

„Mi smo tim kojem se agencije obraćaju kada im treba pravi pristup Crnoj Gori – mjestima, trenucima i pričama koje se otvaraju samo onima sa pravim vezama“, kaže u razgovoru za portal Biznis.me Edil Omeragić, osnivač i vlasnik kompanije koja je na tržištu prisutna od 2021, a naš sagovornik lično u MICE industriji radi oko 15 godina.

Kako objašnjava, pokrivaju isključivo Crnu Goru i specijalizovani su za incentive programe, team building, konferencije, korporativne događaje za grupe od 15 do 500 gostiju kao luxury concierge usluge. 

„Crna Gora je zemlja u kojoj jutro na snijegu u Kolašinu može da se pretopi u popodne na Jadranu – istog dana, samo nekoliko sati kasnije. Zemlja u kojoj ritam još uvijek dozvoljava duge ručkove, sporu kafu i razgovore koji namjerno nikud ne žure“, ističe Omeragić.

A upravo naše specifičnosti ali i kvalitet koji pruža ova firma su prepoznali klijenti sa svih strana svijeta dok su oni oprezni i pažljivi pri izboru partnera.

„Naši klijenti su međunarodne incentive i event agencije i kompanije iz Ujedinjenog Kraljevstva, Evrope, SAD-a i Kanade, Latinske Amerike i Australije. Partnere biramo pažljivo, jer agencija koja nam povjeri grupu stavlja svoje ime na svaki trenutak programa. Do klijenata dolazimo kroz mrežu predstavnika u 22 zemlje, prisustvo na vodećim svjetskim MICE sajmovima i događajima i preporuke partnera, koje su nam i dalje najjači kanal. Sve više ulažemo i u digitalnu vidljivost i PR“, pojašnjava naš sagovornik.

A kruna za uspješan i kvalitetan rad došla je nedavno kada su na World Travel Awards Europe 2026 proglašeni za vodeću kompaniju za destinacijski menadžment u Crnoj Gori – Montenegro’s Leading Destination Management Company 2026. 

„Posebno nam znači što o nagradi odlučuju isključivo glasovi partnera, agencija i ljudi koji su naš rad vidjeli na terenu, kao i to što je evropska ceremonija prvi put u istoriji održana u Crnoj Gori. Za nas je to bila pobjeda na domaćem terenu“, ističe Omeragić.

Uporedo s rastom na tržištu ova je firma rasla i organizaciono pa tako danas ima tim od 15 ljudi posvećenih isključivo MICE sektoru, a mrežu predstavnika su, prema riječima našeg sagovornika, proširili na 22 zemlje i već intezivno rade na slijedećim događajima.

„Sljedeće godine sa Micebook-om suorganizujemo Luxury Micebook u One&Only Portonovi, događaj koji će vodeće svjetske kupce luksuznih MICE programa dovesti direktno u Crnu Goru. Trudimo se da svake godine orgnizujemo jedan B2B event u Crnoj Gori gdje nase potencijalne klijente upozanjemo za Crnom Gorom“, otkriva Omeragić.

Ipak, kao i na sve druge sektore, i na ovu firmu neminovno utiču promjene u našoj državi što zahtjeva prilagođavanje ali se sa tim uspješno nose.

„Rast cijena smještaja, usluga i rada naveo nas je da budemo još precizniji i transparentniji. Budžete kalkulišemo realno i na vrijeme, a sa dobavljačima gradimo dugoročne odnose koji nam daju stabilnost u cijeni i kvalitetu. Radimo isključivo sa provjerenim i osiguranim partnerima, a sami imamo osiguranje od odgovornosti što je za međunarodne klijente važan faktor povjerenja.Ubrzali smo i način rada: prvi prijedlog programa, sa idejama, hotelima i okvirnim budžetom, klijent dobija u roku od 24 do 48 sati“, kaže naš sagovornik. 

Osim promjena tu su i brojni izazovi a jedan od najvećih je svima dobro poznat – kvalifikovana radna snaga na terenu. Uz to tu su i cijene ali i avio-povezanost koja je od ključne važnosti.

Kako Omeragić ističe, Crna Gora ima ozbiljan problem sa osobljem u uslužnim djelatnostima. Ova godina je na tom polju bila izuzetno zahtjevna i ne očekuje da će se situacija uskoro promijeniti. 

„MICE klijenti očekuju vrhunsku uslugu, a takvih kadrova u turizmu nema dovoljno, zato dosta ulažemo u razvoj sopstvenog tima. Drugi izazov je rast cijena, posebno hrane i pića i transporta u sezoni, zbog čega Crna Gora postaje skuplja od konkurentskih destinacija u regionu. Treći, i za MICE možda presudan, izazov je avio-povezanost. Ponuda direktnih letova je i dalje ograničena i uglavnom sezonska. Potrebni su nam redovni letovi za Tivat i Podgoricu iz Pariza, Amsterdama, Londona, Frankfurta, Osla, Varšave, Brisela, Liona, Madrida, Barselone i Lisabona, po rasporedu četvrtak–nedjelja, jer tako putuje većina incentive i korporativnih grupa. Takvi letovi bi nam omogućili da dovodimo grupe direktno iz tih gradova. Jednako je važno što bi te evropske linije povezale Crnu Goru sa klijentima iz Latinske Amerike, SAD-a, Kanade i Australije, koji do nas putuju preko velikih evropskih aerodroma. Bez dobre avio-povezanosti i najbolji program teško je prodati“, objašnjava Omeragić.

Ipak, protiv svih izazova bore se dobro osmišljenom strategijom.

„Moj stav je da je Crna Gora butik destinacija i da je tako treba i predstavljati – kroz kvalitet, a ne kroz masovnost. Naša MC strategija počiva na tri stvari. Prvo, fokus: radimo samo Crnu Goru, ali je poznajemo iznutra. Drugo, prisustvo na tržištima: kroz predstavnike, sajmove i događaje poput InVoyage, Luxury Micebook-a dovodimo donosioce odluka da Crnu Goru dožive sami. Treće, partnerstva sa hotelima, lokalnim domaćinima i agencijama. Cilj nam nije samo rast prihoda, već da Crnu Goru pozicioniramo kao ozbiljnu, cjelogodišnju MICE destinaciju, da nasi partneri budu sigurni da ce se njihov tim odlično provesti u Crnoj Gori“, otkriva Omeragić recept za uspjeh.

A uspjeha krunisanog nagradama i zadovoljnim klijentima naravno ne bi bilo da nije kvalitetnog tima kojim se naš sagovornik ponosi.

„Najponosniji sam na tim. Iza svakog programa stoje ljudi koji ga osmisle zajedno sa klijentom i koji ga zatim sami vode na terenu, od prve inspekcije do posljednjeg transfera. Ponosan sam i na to što su nagradu Montenegro’s Leading DMC 2026 dodijelili glasovi naših partnera i agencija, jer je to priznanje od onih koji najbolje znaju kako radimo. Kao domaća kompanija iz Tivta izgradili smo povjerenje vodećih međunarodnih agencija, a kroz svaki program svijetu pokazujemo Crnu Goru koja se ne može pronaći na Googlu“, ističe Omeragić. 

99 najuspješnijih preduzeća u djelatnosti putničkih agencija u 2025. godini
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiRezultat poslovanja
1GALLILEO2.370.3822.277.050
2KOMPAS MONTENEGRO20.432.879488.147
3MONTENEGRO CONCIERGE DMC917.566318.973
4GLOBUS TOURS3.349.569306.982
5PM HOTELS11.321.219282.750
6SOUTHERN STAR1.797.043266.161
7ADRIATIC CONCIERGE MONTENEGRO3.500.196236.245
8TALAS MONTENEGRO DMC888.389228.497
9CONGRESS TRAVEL1.965.583222.036
10GRAND5.310.029148.700
11NACIONALNA TURISTIČKA ORGANIZACIJA CRNE GORE3.569.605144.635
12INRUT1.755.131143.287
13INTERNATIONAL TRAVEL & LIFESTYLE SERVICE DOO236.805140.272
14KOTOR SHUTTLE DOO1.102.781127.139
15GLOBETRACKER DOO2.493.63197.914
16PILONINTERNATIONAL185.83994.375
17KOTOR MAR210.22394.212
18MARCO POLO TRAVEL AGENCY1.954.16085.409
19LLOLLA COMPANY326.14176.318
20INTER TRAVEL CLUB272.36473.759
21CKM INTERNATIONAL215.78773.215
22EXPLORER2.316.39170.093
23HAYAT TRAVEL564.13464.430
24NORTH TOUR MONTENEGRO581.99563.819
25DELFIS269.03757.670
26MARLA TRAVEL1.184.87254.406
27ATLAS – TOURS166.47451.711
28KON TIKI TRAVEL1.797.23051.010
29KOTOUR TRAVEL AGENCY189.33647.830
30ZINZA DOO1.556.36747.035
31OKI AIR TRAVEL2.517.91546.672
32MAPPAMONDO305.40945.863
33OSTOJIĆ COMPANY436.80445.248
34DISCOVER MONTENEGRO51.24043.654
35VILA JELKA138.50742.342
36COSMOPOLITAN DMC D.O.O.555.61739.009
37DEMETRA TOURS123.68632.889
38MONTENEGRO SHOREX308.07432.116
39HEAVEN’S LIGHT41.19527.833
40SIP940.33126.876
41REKRA3.116.15526.854
42EURO TOURS176.00223.433
43EURASIA TOURISM1.964.63122.620
44TRAVEL TWITCH DMC DOO846.17020.594
45MIROSS3.680.16320.182
46FAMILIJA PROKOPENKO DOO42.06219.246
47PROSVJETA72.12119.047
48BEATRIX GROUP DOO181.64417.969
49EXCLUSIVE TOURS – ĆULAFIĆ31.70017.626
50BOKA SUN89.95815.666
51TRAVEL POINT MONTENEGRO101.48015.613
52MARINERO 1139.71215.573
532R TRAVEL86.99115.006
54JEEP TOUR 4 X 429.75013.758
55VICTORIA ROYAL GROUP59.14012.473
56BIG BLUE.CO33.35611.979
57SKAY-TOURS MONTENEGRO723.01111.916
58CLASSIC TRAVEL DMC DOO32.38311.660
59MERIDIAN DMC499.18011.607
60CRNA GORA TOURS387.10011.377
61MAGELLAN TRAVEL AGENCY771.37411.344
62ODIGITRIJA484.80711.276
63PREMIER JŠ DOO163.47510.994
64IDE TRAVEL109.8589.855
65BTA1.963.6369.681
66TRIP & TRAVEL MONTENEGRO56.5578.555
67VOYAGER AU MONTENEGRO282.2717.830
68HAPPY LAND DOO343.1457.827
69MONTENEGRO ADVENTURES105.8077.742
70BRAJOVIĆ GROUP38.7067.298
71FEEL FREE TRAVEL166.8516.800
72NORD STAR276.0056.343
73ELITE MONTENEGRO85.1396.312
74PLANET TOURS MONTENEGRO39.4415.620
75ELITE EVENTS882.9125.041
76PUTNIK GOLD434.4664.324
77UFO CLUB DOO456.4594.094
78ADRIA LINE247.1153.568
79NEXT TRAVEL45.0793.517
80CONGRESS SUPPORT TEAM85.4083.494
81THUNDER TRAVEL SERVICE48.1003.172
82T.A. „MCM“ ULCINJ50.3143.032
83POLARIS TRAVEL SERVICES CO DOO30.8002.504
84AGA TOURS147.6232.465
85SAP471.9552.332
86BALKAN MONTENEGRO TRAVEL BUDVA287.4021.965
87ARKA555.2641.861
88D.O.O. „SL“ ZA TURIZAM. PROMET I USLUGE. EXPORT-IMPORT – BAR301.5411.752
89EXTREM-COMMERCE29.6691.698
90POSLOVNA JEDINICA AGENCIJA „PUTNIK SAN-TOURS“ – BIJELO POLJE491.3211.672
91DSA624.2031.345
92DOXA-M61.1031.211
93KLIK-TOUR & IVANCO TRAVEL92.6051.197
94ML TRAVEL228.0251.047
95BALKAN STAR TRAVEL DOO51.0911.045
96MONTENEGRO PEPE107.725876
97FLYING COCO DOO34.896866
98INTOURS PLUS TURISTIČKA AGENCIJA487.810667
99PUT POD NOGE DOO27.953575
Izvor: CompanyWall, *svi podaci su u eurima

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Popularno

Novi broj magazina „Biznis.me” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regiona i svijeta…

Komentari

Želite da u Google-u vidite više aktuelnih vijesti sa portala biznis.me?

Dodajte biznis.me među svoje omiljene izvore u Google-u. Tako ćete naše aktuelne vijesti češće viđati u Google pretrazi i Google Discover servisu.

Brže nas pronađite u pretrazi
Više naših vijesti u Google Discover-u
Budite u toku sa najnovijim informacijama