Radnici neće odustati od zahtjeva i nastaviće da dolaze ispred Vlade sve dok premijer Milojko Spajić ne potpiše novi Opšti kolektivni ugovor (OKU) kojim će biti povećani koeficijenti složenosti poslova i obračunska vrijednost koeficijenta sa 90 na 100 eura – poručeno je sa sinoćnjeg protesta koji je ispred zgrade Vlade organizovala Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG).
Sindikalci i okupljeni radnici su sinoć ponovo iskazali nezadovoljstvo jer u Crnoj Gori OKU ne važi od 1. maja zbog čega je više od 100.000 radnika u riziku da im poslodavci ne omoguće prava na plaćeni rad vikendom, praznicima i nedjeljom, za dežurstva, otpremnine za penziju i druga. Optužuju premijera da odugovlači pola godine i poručuju da više nema vremena za čekanje, prenosi Pobjeda.
Kršenje rokova
Generalni sekretar USSCG Srđa Keković je kazao da su plate toliko niske da ne predstavljaju ni četvrtinu sindikalne potrošačke korpe. Podsjetio je da su do sada u više navrata postavljani i kršeni rokovi, a posljednji 17. aprila kada Spajić, kako je obećao, nije izašao sa drugačijim prijedlogom od onog koji su socijalni partneri dali.
– Više puta nam je premijer lično kazao da on smatra da treba da se povećaju zarade, ne samo radi inflacije, već i zbog toga što Crna Gora ulazi u Evropsku uniju uskoro i zbog procjene da će 50.000 mladih ljudi otići iz zemlje, na šta je Spajić kazao da se to mora spriječiti. Rekao je da nije zadovoljan sa modelom koji smo mi dali i da će on reći koji je model bolji, ali 17. aprila nije bilo. On je kriv zato što mi nemamo OKU ni povećanje zarada – kazao je Keković, dodajući da para u budžetu ima.
Negirao je navode Spajića da njihov prijedlog podrazumijeva povećanje plata samo u javnom sektoru, navodeći da bi se isto desilo i u privatnom sektoru.
– Na toj priči on bazira ovo odugovlačenje. Drže nas na kašičici do izbora, a onda daju vreću brašna da ih glasamo. Zaboravite na to – poručio je Keković.
Predsjednik Sindikata prosvjete Radomir Božović je poručio premijeru da vjeruje u njega da će u ponedjeljak, za kada je zakazan sastanak Socijalnog savjeta, potpisati novi OKU. Kazao je da su nas sa platama u prosvjeti prestigle gotovo sve države regiona.
– Uvećanjem zarada za desetak odsto, povećavaće se zbog usklađivanja i penzije. Borimo se i za ove policajce koji stoje iza nas – kazao je Božović.
– Evropska komisija je jasno poručila da cijeni angažman sindikata i da dijeli naš stav da je smislen socijalni dijalog temelj pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji – kazala je Goliš, dodajući da oni ne urušavaju socijalni dijalog, već ga brane.
Predsjednik nezavisnog sindikata policije Igor Rmandić je poručio da ako se ovako nastavi, za pet godina u Crnoj Gori neće biti policajaca.
– Prenosim ogromnu i nepodijeljenu podršku službenika policije, mučenika koji na crnogorskim ulicama samopregorno rade da obezbijede mir svim građanima. Ne mogu drugačije da nazovem nekoga ko, pored punih sati na mjesečnom nivou, ima i preko stotinu prekovremenih sati. Ne gledaju svoje porodice, jedan policajac radi za trojicu ili četvoricu, radimo u nehumanim uslovima za platu od 719,10 eura – kazao je Rmandić.
– Više nećemo da ćutimo, mi želimo dostojanstvo za sebe i svoje porodice. Mi razmišljamo kako da svojoj djeci kupimo najosnovnije stvari za život. Radnik koji se bori može i da izgubi, ali onaj koji se ne bori je već izgubio borbu – poručio je Rmandić.
Izgovori i ignorisanje
Predsjednik Glavnog odbora USSCG i član Socijalnog savjeta Jovan Drašković je kazao da su poslije pola godine čekanja dobili tišinu, obećanja, izgovore i rokove koji prolaze.
Pročitajte još:
– Kakav je to dijalog kad jedna strana priča, a druga ne sluša, kad se dogovor postigne, pa se ignoriše, kad riječ ne vrijedi ni koliko papir na kojem je napisan. To je simulacija razgovora, a mi ne tražimo milostinju, već da se poštuje potpis, dogovor i čovjek. Ne tražimo, zahtijevamo. Dosta je bilo čekanja i ponižavanja, nećemo odustati – poručio je Drašković Spajiću.
– Ja se plašim da se u političkom smislu to premijeru ne slomi o glavu – kazao je Keković.
USSCG juče nije bilo dozvoljeno da organizuju protest ispred, već pored zgrade Vlade na Bulevaru Stanka Dragojevića koji je bio zatvoren za saobraćaj. Keković je podsjetio i da im je zabranjen protest koji su planirali u Tivtu u vrijeme održavanja Samita.


















